Mundur strażacki jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa pracy w ryzykownych warunkach. Ze względu na zróżnicowanie zadań, które oni się podejmują, ich ubiór również musi być do nich dostosowany – nie użylibyśmy przecież siekiery do pokrojenia chleba. W rezultacie strażacy mają szeroką gamę dostępnych mundurów i nie ograniczają się one do klasycznego czarnego kombinezonu ognioodpornego.

Mundur koszarowy

Jest to dość klasyczny strój, składający się z czarnej koszuli i spodni oraz kurtki z odblaskowym napisem „STRAŻ”. Jest on przeznaczony, jak sama nazwa wskazuje, do noszenia podczas pobytu w koszarach między akcjami. Logicznym mogłoby się wydawać, że jest on zdejmowany przed akcją i zamieniany na ubiór dopasowany do rodzaju akcji. Rzeczywistość jest jednak inna – strażacy zakładają specjalistyczne mundury na to, w czym przebywa pomiędzy akcjami. Oczywistą zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność czasu, który jest na wagę złota w kryzysowych sytuacjach.

Ubiór galowy

Nierzadki jest widok parady strażackiej. Pożarnicy maszerują wtedy dumnie ze sztandarami pośród najnowszego sprzętu. Zdarzają się również okazje, gdy straż pożarna uczestniczy w uroczystościach państwowych. Tak samo jak my ubieramy się odświętnie na ważne dla nas wydarzenia, strażacy również posiadają odświętne uniformy stworzone wyłącznie na taką ewentualność. Strój taki składa się z ciemnogranatowych spodni i munduru, do którego jest przyczepiony srebrny lub złoty sznur, czarnych butów oraz czapki rogatki u mężczyzn lub dżokejki u kobiet.

Close